Wybielanie zębów 2018-04-06T08:39:21+00:00

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym lub w domu – przy pomocy zestawu przygotowanego przez stomatologa. W obu wymienionych metodach stosuje się żele do wybielania zębów, które usuwają przebarwienia dzięki swoim właściwościom utleniającym. Zdarza się, że w trakcie procesu wybielania zęby stają się nieznacznie nadwrażliwe.

Obecnie większą popularnością cieszy się wybielanie w domu. Stomatolog wykonuje wycisk zębów i przygotowuje odpowiednio dopasowany aplikator, który wypełnia się żelem wybielającym i nosi przez nie więcej niż 2 godziny w ciągu dnia lub w nocy, przy czym cały zabieg trwa około 2 tygodnie.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym Jest to zabieg mniej popularny i droższy, trwający jednorazowo 30-60 minut, przy czym osiągnięcie pożądanej bieli zębów może wymagać kilku wizyt u stomatologa. Z myślą o ochronie jamy ustnej, na dziąsła można nałożyć substancję przypominającą żel, natomiast wokół szyjek zębów umieszcza się gumową osłonę. Następnie zęby poddaje się działaniu środka (roztworu) wybielającego.

W jaki sposób można wybielić zęby?

Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.

Sposobem na pozbycie się wewnętrznych przebarwień może być wybielenie zębów, zastosowanie kompozytu lub wykonanie czapeczki na ząb (korony).